Odbiory, czyli o czym pamiętać

Deweloperzy dążą do tego, aby oddać każdą inwestycję w założonym terminie. Najlepiej będzie, kiedy wszystkie prace uda się zakończyć wcześniej. Można zrobić z tego PR-owy użytek, argumentując, że sprawność prac świadczy o doskonałym przygotowaniu i dbałości o interesy nabywców. Wszak teraz mogą oni jeszcze szybciej wprowadzić się do swoich mieszkań.

Brzmi świetnie, ale nie oznacza bynajmniej, że kupujący nowe mieszkanie powinni poczuć się rozluźnieni i nie zadawać pytań. Jest dokładnie przeciwnie. Bez względu na tempo prac i termin oddania lokalu wszystkim detalom trzeba się przyglądać z ogromną dozą uwagi. Każdy bez wyjątku ma takie prawo, ponieważ zakup mieszkania wiąże się z bardzo dużymi wydatkami.

Rzetelny inspektor bardzo pomoże Odbiór techniczny mieszkania to ważny moment. Byłoby świetnie, gdyby gotowy lokal nie miał żadnych wad i nadawał się do użytku. Nie ma jednak gwarancji, że tak będzie, dlatego nabywca powinien to sprawdzić nim podpisze dokumenty odbioru. To naturalne, że deweloperowi zależy na tym, by wszystkie formalności załatwić jak najszybciej, ale konsument powinien mieć zgoła inne priorytety.

Chodzi wszakże o to, by zamieszkał w obiekcie, który się do tego nadaje. Większość z nas nie ma należytej wiedzy ani doświadczenia, które pozwalają rzetelnie ocenić stan mieszkania. Dlatego przy odbiorze powinien być obecny inspektor nadzoru budowlanego, jaki zweryfikuje stan rzeczy i zobliguje wykonawcę do usunięcia wszelkich ewentualnych usterek. Pośpiech nie jest dobrym doradcą Warto być w tej kwestii nieugiętym, ponieważ chodzi po pierwsze o wydane i często z trudem uzyskane pieniądze, a także o przyszłość rodziny.

Powinna ona wszakże funkcjonować w takich warunkach, które zapewnią jej wygodę i komfort. Trudno o to w przypadku mieszkania obciążonego od początku konkretnymi wadami technicznymi. Chodzi również o błędy w sztuce budowlanej, jakie niestety wciąż się zdarzają – zwłaszcza wówczas, gdy wykonawca próbuje nadganiać opóźnienia. Pośpiech w świecie budownictwa rzadko kiedy przekłada się na korzyść inwestycji.

Tyczy się to również mieszkań od deweloperów.